Alig zárult le a svájci projekt, újabb, közel négymilliárdos, többnyire európai uniós pályázati forrásból megvalósuló fejlesztési programcsomagot mutattak be.
Május 31-én lezárult a Kazincbarcikán és térségében a Svájci Hozzájárulási Program támogatásával megvalósuló „Kazincbarcika és vonzáskörzete munkahelyteremtő fejlesztése” című projekt. Az ötéves program teljes költségvetése 1,78 Mrd Ft volt, amihez a partnerek átlagosan közel 22%-os önerővel járultak hozzá. A főcél az volt, hogy Kazincbarcika térségében a foglalkoztatás feltételei javuljanak, amelyhez háromféle részcél kapcsolódott: a vállalkozások működési környezetének infrastrukturális fejlesztése, a vállalkozások innovációs célú fejlődésének támogatása és a korábban nehéziparáról ismert térség imázsának javítása. A program keretében inkubációs központtá alakult a volt Központi Általános Iskola épülete, a Pályázati Alap 2013 és 2016 között négy pályázati körben, négy prioritás területen nyújtott vissza nem térítendő támogatást helyi vagy a térségbe betelepülő vállalkozások innovatív projektjeihez. A 102 millió forint magántőkét megmozgató 188 millió Ft támogatás révén elsődlegesen kisléptékű, átlagosan 9 millió Ft értékű projektek (36 db) valósultak meg, amelyek összesen 37 új munkahelyet teremtettek a térségben, kialakult és mára országosan is ismertté vált a színes város, vagyis a KOLORCITY szemléletformáló koncepció, melynek fő hírvivője az ország leghosszabb programsorozata, a Kolorfesztivál.
Alig zárult le a svájci projekt, június 7-én újabb, közel négymilliárd forintnyi, túlnyomó részben európai uniós, önkormányzati és TAO forrásból megvalósítható térségi fejlesztési programcsomaggal ismerkedett meg a képviselő-testület, amely infrastrukturális, munkahelyteremtő és sportfejlesztéseket, illetve további intézményrekonstrukciókat tartalmaz.
A programcsomag részben nyertes pályázati eredményeket, részben újabb lehetőségeket vázol fel, melyek a jövőben nemcsak Kazincbarcika, hanem a térség több településének összefogása révén újabb kapukat nyithat meg.
Fiatalok belvárosa
Az Irinyi Tornacsarnok és az autóbusz-végállomás közötti elhanyagolt, alulhasznosított régi üzem- és nyomdaépület, valamint környékének fejlesztése izgalmas színfoltja lehet a városnak, mely kulturális és sportesemények, kiállítások és vásárok helyszíneként funkcionálhat. Az előreláthatólag közel 800 ülőhellyel és többszáz fős állóhellyel rendelkező multifunkciós ifjúsági központ modern külseje és extrém kialakítása révén lehetőséget ad egy nagyméretű skate-park kialakítására és egyéb közösségi sportesemények megvalósítására. A református egyház együttműködésével új, szemléletformáló, fiataloknak szóló rendezvények honosíthatók meg a városban, és a tradicionális programok is tovább ápolhatók a megújult létesítményben és a hozzá kapcsolódó modern, belvárosi környezetben. A városközpont rehabilitációjára igényelt 1,75 milliárd forintos támogatás mellett a teljes beruházás megvalósítása érdekében az önkormányzatnak további források felkutatásán kell dolgoznia.
Volt üzem-és nyomdaépület jelenleg
Multifunkciós Ifjúsági Központ látványterve
Közösségi integráció, intézmények rekonstrukciója
A program keretében folytatódhat a szociális rehabilitáció a Hámán Kató úton egészen a Don Bosco iskoláig, mely a nyolc általános iskolával nem rendelkező lakosok képzettségi szintjének javítását, munkaerő-piaci kompetenciáinak erősítését, a lakosság életvitelének támogatását, mentális állapotának javítását célozza meg, mindemellett az alacsony jövedelmű családok, fiatalok számára tartalmas szabadidős elfoglaltságot kínál. Az integrációs projektben kiemelt szerepe lehet a Szalézi Rendnek, akik segíthetik az akcióterületen élő lakosság együttműködésének erősítését. Fedett közösségi tér kialakítása, közösségi kert létrehozása, közlekedési beruházások (közútfejlesztés, járdakorszerűsítés, parkolóhely-kialakítás), a Május 1. úti szolgáltatóházban lévő üres ingatlanok egy részének elbontása, a törmelékkel, illegális szeméttel terhelt területek felszámolása és a helyén zöldfelületi övezet kialakítása, közterület rendezés, parkosítás, az orvosi ügyelet melletti játszótér fejlesztése is a program része. Emellett infrastrukturális beruházás valósulhat meg az ipari parkban, a Május 1. úti, Gépész úti orvosi rendelők és nevelési-oktatási intézmények újulhatnak meg. A Napsugár, Mesevár és Százszorszép Tagóvodák energetikai korszerűsítése, a Csokonai úti bölcsőde és a Május 1 úti orvosi rendelő teljeskörű felújítása várható. A kulturális és civil szektor, valamint a turizmus fejlesztésére, új programcsomagokra több egymilliárd forintos, kész tervekkel rendelkezik Kazincbarcika, melyben a Kolorcity és Kolorcountry koncepció kiemelt hangsúlyt kap. Térségi kerékpárút-hálózat A tervezett fejlesztések szerint több ponton bővül a kazincbarcikai kerékpárút-hálózat. Új kerékpárút építésére kerül sor az Attila út, az Építők útja és a Tesco körforgalom között (700 m, külön kerékpársáv), a Pollack Mihály úton az Egressy út és Mátyás király út között (500 m, járdák szélesítésével kialakított elválasztott gyalog- és kerékpárút), valamint a Tardonai úton a Május 1. úttól a Gábor Áron úti buszmegállóig (1681 m, egyes szakaszokon zöldsávban, más szakaszokon szervizúton vagy járdával közösen vezetett kétirányú kerékpárút kiépítésével).
Kazincbarcikai hálózat
Kék: 2017. meglévő útszakasz
Piros: 2020. tervezett új szakasz
Látványterv centerpálya és új főépület