A Szobrok Városa - Kazincbarcika Kapuja tervpályázat eredményhirdetése

A győztes terv végül a Kazincbarcika, a szobrok városa koncepció lett, második helyezettként pedig szintén megvalósításra érdemesnek találta a zsűri a Kazincbarcika, a Városi Színkombinát nevű ötletet is.

A tavaly novemberben meghirdetett pályázaton az ÉME Mesteriskola XXV. ciklusának hallgatói, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Építész Kamara 35. életévét be nem töltött építészei vehettek részt. A szervezők olyan koncepciókat vártak a fiatal mérnököktől, melyek a ’színes város’ koncepcióval összhangban, építészeti módszerekkel rajzolják újra Kazincbarcika település képét.

Fotók: Zele Tímea 

 Mint azt Juhász-Nagy Balázs, Kazincbarcika Város főépítésze a február 22-én Városházán tartott nyilvános eredményhirdetés során elmondta, mind a hat beérkezett terv igen színvonalas alkotásnak bizonyult, ugyanakkor dönteniük kellett, így végül első és második helyezettet is választott a zsűri. Az összes beadott pályaműben voltak megvalósítható és megfontolandó ötletek, így minden részt vevőt emléklappal jutalmaztak.

 A szakmai vitát követően végül a győztes pályamű a Kalmár László, Lévai Tamás, Bódi Gergely és Karolvecz Tamás által benyújtott „A szobrok városa” című terv lett. Mint azt az alkotók lapunknak elmondták, a pályázatra való felkészülés során derült ki számukra, hogy Kazincbarcikán a legnagyobb az országban az egy főre eső közéti szobrok száma. Innen jött az ötlet, hogy egyfajta „public art” megközelítést alkalmazva, a téli időszakra egy közösségi alkotás keretén belül védőbúrákkal fednék be a város köztéri szobrait, melyek egyfajta kortárs művészeti alkotásként üde színfoltot jelenthet a város kulturális életében is.


A győztes építészek csapata

A második helyezett pályázat a Városi színkombinát című munka lett, melynek lényege, hogy az egyes városrészeken eltérő színeket használva színeznék újra a használaton kívüli, felújításra váró épületeket, a városlakókkal közösen egyben új funkciót is találva azoknak. A futópályák és köztéri elemek azonos színre festése pedig összhangban van a kazincbarcikaiak által már megszokott „Kolor City” branddel, új szintre emelve a Színes Város koncepcióját.

 A zsűri szerint, mint gondolatébresztő, legtöbb kifutást önmagában hordozó koncepció, a Városi Színkombinát legtöbb elképzelése a városlakók közvetlen bevonásával is megvalósítható. Az alkotók helyi közösség felé való nyitásának szándéka abban is tetten érhető, hogy pályázatukhoz még egy Instagram fiókot is nyitottak, amely a hashtagszinekbarcika fióknév alatt megtekinthető a népszerű képmegosztó közösségi oldalon.


A Városi Színkombinát koncepciót kidolgozó csapat 

Három kazincbarcikai fiatal építész, külön erre a tervpályázatra állt össze és készült egy szimbolikus pontszerű építmény terveivel. A Móricz József, Orlickzki Gábor és Vékony Gábor helyben alkotó építészek által megálmodott, Kazincbarcika kapuja néven beadott pályázatban Kazincbarcika indusztriális jellegét hangsúlyozva, a szocreál városrész központjába tervezett egy hatalmas homokórát. A szimbolikusan évente egyszeri közösségi aktusként megforgatott építmény végül nem nyert, de a zsűri értékelése szerint egy nagyon is fontos eleme, hogy felhívja a figyelmet arra az „újonnan keletkezett” térre, ahová a kaput szánták.

A zárt körű eredményhirdetést követően a város vezetői folytatják a tárgyalásokat a győztes tervezőkkel azok megvalósíthatóságáról. Ezek befejezése után várhatóan még a tavasz folyamán kerül majd sor egy nyilvános bemutatóra is, ahol a beérkezett pályaműveket bemutatják a széles nyilvánosság előtt is.